top of page
Kotva 2

Pár tipů a rad jak na správný HOME OFFICE v aktuální situaci kolem koronaviru COVID-19 +  příklad HO včetně cvičení

HO (home office) dříve býval skvělým benefitem, dnes se z něj stala povinnost. 

Pro hodně lidí je HO běžnou záležitostí, ale kvůli aktuálním opatření se dostalo na HO spousty lidí poprvé. 

Vyzkoušejte si jeden den podle našeho návodu a sami uvidíte, že za den zvládnete spousty práce a ještě uděláte něco pro své zdraví.

 1. Naplánovat si úkoly na další den. Napište si vždy úkoly na následující den, ať ráno můžete sednout k práci a nepřemýšlet co budete dělat. Je dobré brát v potaz, že je nouzový stav a nemusíte nikam spěchat. Udělejte si častější pauzy na pohyb, rodinu, úklid apod.
   

 2. Základem každého dne by měla být snídaně. Pak se chovejte jako byste šli klasicky do kanceláře. Ranní hygiena, převléci se z pyžama a “cesta do práce”. Pod cestou do práce si představte procházku se psem 10 min, ranní protažení. Až po té usedněte k počítači a začněte pracovat. 
   

 3. Oblečení. Každého hned napadne, že pracovat v teplákách je skvělá výhoda HO. Ano, pokud budete mít na práci jednodušší úkony, tak proč ne. Ovšem na různé cally, skype meetingy apod. se určitě převlečte podobně, jako chodíte do práce. Pokud Vás čeká náročnější pracovní úkol, je dobré se taky převléci do “pracovního”. Hned jak se převlečete, váš mindset se nastaví více na pracovní režim.  TIP - udělejte si domácí pracovní dress code. Ať nemusíte sedět u PC v obleku, ale zase ať tam také nejste v pyžamu.
   

 4. Čistota. Místnost ve které pracujete, včetně Vašeho pracovního stolu by měla být dobře uklizena. Hodně vědeckých studií poukazuje na vyšší pracovní výkonnost v čistém prostředí. Nemáte pak potřebu uhýbat pohledem od monitoru, nebo si hrát s myšlenkami, že je potřeba uklidit to a to. 
   

 5. Klid. Pokud je to možné, ideální je mít vlastní pracovnu, kde Vás nikdo neruší a můžete si zde zavřít dveře. Samozřejmě to si nemůže každý dovolit, v tomto případě se snažte natočit si pracovní stůl tak, abyste v zorném poli neviděli další členy domácnosti. 
   

 6. Stanovení cílů. Velice důležité. Předem si stanovit úkoly, které je potřeba udělat. Mít vlastní harmonogram a nepracovat zmateně. Kolikrát má člověk pocit, že udělal například málo práce, ale když se zpětně ohlédne kolik toho má odškrtnutého, tak vidí, že udělal kus práce. Nebo někdy bohužel zase naopak. Lze použít Trello, tabule, ToDo listy.
   

 7. Znát svůj biorytmus. Podle toho byste si měli rozvrhnout své úkoly. Ranní ptáčata by se měla po ránu pustit do těžších úkolů, naopak noční sovy by měli začít lehčími úkoly a až po poledni se vrhnout na složitější úkoly. 
   

 8. Pohyb. I přesto, že jste zavření doma je důležitý pohyb. Stejně jako radíme, abyste se pravidelně hýbali v kanceláři, neméně důležité je to i doma. Dát si tedy režim i pohybový. Každou hodinu se na 3 - 5 min protáhnout, projít po bytě. Nadýchat se čerstvého vzduchu na balkoně.  Do delší pauzy můžete klidně zařadit i běh venku, uvařit si oběd, uklidit v bytě apod. Konkrétní cviky na jednotlivé pauzy máte popsané pod textem a jsou i rozepsané u příkladu HO při karanténě.
   

 9. Správná strava. Snažte se nepřejídat. Radši menší porce v průběhu dne než jeden velký oběd, který Vás utlumí na další 2 - 3 hodiny. Oběd je lepší také volit lehčí a větší jídlo nechat až na večeři.
   

 10. Pracovní řád. Lidé co na HO pracují často, tak ví, že bez správného řádu pracují o mnoho pomaleji. Vždy se snažte soustředit na daný úkol a nezpracovávat další věci okolo.
   

 11. Stanovte si pracovní dobu. Stejně jako v kanceláři, tak i při HO byste si měli stanovit pracovní dobu. Nesnažte se pracovat dlouho do noci, ale naopak, ani neutíkejte od práce zbytečně brzy. Podívejte se na naše příklady HO, které Vám mohou být inspirací.
   

 12. Židle a stůl. Ergonometrie pracovního místa je v dnešní době velká věda. A je to dobře. Místo, na kterém trávíte tolik času, by mělo být skvěle přizpůsobeno Vašemu tělu. Nastavte si tedy správně židli, monitor si dejte do správné pozice. Snažte se občas držet tělo ve zdravé poloze. Více těchto informací se můžete dozvědět na našich workshopech.
   

 13. Sociální sítě. Pokud nutně k Vaší práci nepotřebujete Facebook, Instagram a podobné sociální sítě, vypněte si je vždy na pracovní dobu. Zapněte si je ve chvíli pauzy, kdy tím odvrátíte mysl od práce a na chvilku si Váš mozek odpočine
   

 14. Zkuste například telefony vyřizovat, když se půjde na chvilku projít ven. Je dokázáno, že při telefonování je šedý šum okolí prospěšný. Deep work si naopak nechte na klid do Vaší pracovny.

Home Office + příklady cviků

Tento příklad HO je zaměřený na těžší úkoly hned po ránu. Samozřejmě pokud nejste ranní ptáče, můžete ráno začít lehčími úkoly, a pak až se vrhnout na složitější.

ranní ptace pokus-1.jpg

Home office při COVID 19

ranní ptace pokus-2.jpg
ranní ptace pokus-3.jpg
Kotva 1
bottom of page